CHB75W-24S12N
DigiKey Part Number
2034-2960-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB75W-24S12N
Description
DC DC CONVERTER 12V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 6.25A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHB75W-24S12N Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
83%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Half Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
6.25A
Standard Number
Power (Watts)
75 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV