CHB50-48S33
DigiKey Part Number
2034-2858-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB50-48S33
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 33W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 10A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHB50-48S33 Models
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
81%
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
10A
Standard Number
Power (Watts)
33 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV