CHB350-48S48
DigiKey Part Number
2034-3180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB350-48S48
Description
DC DC CONVERTER 48V 350W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 7.3A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHB350-48S48 Models
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
92%
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
7.3A
Standard Number
Power (Watts)
350 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV