CHB350-48S3V3N-I is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cincon Electronics Co. LTD
In Stock: 0
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 70A 36V - 75V Input
CHB350-48S3V3N-I
DigiKey Part Number
2034-CHB350-48S3V3N-I-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB350-48S3V3N-I
Description
BRICK DC-DC I/P:36-75VDC O/P:3.3
Detailed Description
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tray
Efficiency
89%
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
75V
Current - Output (Max)
70A
Standard Number
Power (Watts)
231 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV