CHB350-48S12N-C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cincon Electronics Co. LTD
In Stock: 0
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 29.2A 36V - 75V Input
CHB350-48S12N-C
DigiKey Part Number
2034-CHB350-48S12N-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB350-48S12N-C
Description
BRICK DC-DC I/P:36-75VDC O/P:12V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tray
Efficiency
92.5%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Half Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Voltage - Input (Min)
36V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
29.2A
Standard Number
Power (Watts)
350 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV