Image for CHB300W-24S24N-C is not available
CHB300W-24S24N-C
DigiKey Part Number
2034-CHB300W-24S24N-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB300W-24S24N-C
Description
BRICK DC-DC I/P:9-36VDC O/P:24V/
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 9V - 36V Input
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tray
Efficiency
88%
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Half Brick
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
12.5A
Standard Number
Power (Watts)
300 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV