Image for CHB200W-110S28-CMFC is not available
CHB200W-110S28-CMFC
DigiKey Part Number
2034-CHB200W-110S28-CMFC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB200W-110S28-CMFC
Description
RAILWAY BRICK DC-DC CHB200W-110S
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame DC DC Converter 1 Output 28V 7.14A 160V Input
Category
Power (Watts)
200W
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
43V
Size / Dimension
6.50" L x 3.00" W x 1.52" H (165.0mm x 76.2mm x 38.5mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Approval Agency
CE, UKCA
Number of Outputs
1
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
28V
Base Product Number
Current - Output (Max)
7.14A