CHB100W-24S24-DIN
DigiKey Part Number
2034-3474-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB100W-24S24-DIN
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 100W
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 4.17A
EDA/CAD Models
CHB100W-24S24-DIN Models
Category
Current - Output (Max)
4.17A
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Power (Watts)
100W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Efficiency
87.5%
Input Type
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
DC Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
3.98" L x 2.54" W x 1.03" H (101.2mm x 64.6mm x 26.2mm)
DC Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
24V