CHB100-48S12N
DigiKey Part Number
2034-2989-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB100-48S12N
Description
DC DC CONVERTER 12V 100W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 8.3A 36V - 75V Input
EDA/CAD Models
CHB100-48S12N Models
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
89%
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
8.3A
Standard Number
Power (Watts)
100 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV