Image for CHB100-110S48-C is not available
CHB100-110S48-C
DigiKey Part Number
2034-CHB100-110S48-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHB100-110S48-C
Description
RAILWAY BRICK DC-DC I/P:66-160VD
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 2.08A 66V - 160V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
89%
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
66V
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
2.08A
Standard Number
Power (Watts)
100 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV