CFM50S150-SD
CFM50S150-SD
DigiKey Part Number
2034-CFM50S150-SD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM50S150-SD
Description
Power Supp, Batt, Cond
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 15V 3.33A
Category
Current - Output (Max)
3.33A
Power (Watts)
50W
Series
Voltage - Isolation
4.25 kV
Packaging
Box
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Efficiency
88%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.20" L x 2.17" W x 1.28" H (106.7mm x 55.1mm x 32.5mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, FCC, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
15V