CFM500S180-PM-R
DigiKey Part Number
2034-CFM500S180-PM-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM500S180-PM-R
Description
AC/DC CONVERTER 18V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 80 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93.5%
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Baseplate, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.54" H (127.0mm x 81.4mm x 39.1mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, FCC, UKCA
Voltage - Output 1
18V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
27.78 A