CFM36SB120
DigiKey Part Number
2034-CFM36SB120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM36SB120
Description
AC/DC CONVERTER 12V 36W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 3A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
6-DIP Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
3.00" L x 1.50" W x 1.10" H (76.2mm x 38.1mm x 27.9mm)
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, FCC, UKCA
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
3A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
36 W