CFM25S360
DigiKey Part Number
2034-3580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM25S360
Description
AC/DC CONVERTER 36V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 700mA 90 ~ 264 VAC Input
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
6-DIP Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
2.00" L x 1.10" W x 0.98" H (50.8mm x 27.9mm x 24.9mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, FCC, Nemko
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
60335-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
36V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
700mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
25 W