CFM21M150
DigiKey Part Number
2034-3629-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM21M150
Description
AC/DC CONVERTER 15V 21W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 1.4A 90 ~ 264 VAC Input
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
2.38" L x 1.60" W x 0.79" H (60.5mm x 40.6mm x 20.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
1.4A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
21 W