CFM12S240-E
DigiKey Part Number
2034-3534-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM12S240-E
Description
AC/DC CONVERTER 24V 12W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 500mA 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM12S240-E Models
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Series
Efficiency
87%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.60" L x 1.10" W x 0.77" H (40.6mm x 27.9mm x 19.6mm)
Approval Agency
CE, cURus, FCC, Nemko
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
500mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
12 W