CFM06S150-E
DigiKey Part Number
2034-CFM06S150-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM06S150-E
Description
AC/DC CONVERTER 15V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 400mA 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Series
Efficiency
81%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.62" L x 0.83" W x 0.79" H (41.1mm x 21.0mm x 20.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, D-Mark, FCC
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
400mA
Load Regulation
±3%
Power (Watts)
6 W