CFB600-300S24
DigiKey Part Number
2034-3241-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFB600-300S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 25A 180V - 425V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFB600-300S24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
90.5%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
Full Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
180V
Supplier Device Package
Full Brick
Voltage - Input (Max)
425V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
25A
Standard Number
Power (Watts)
600 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
3 kV