CBM70S480
DigiKey Part Number
2034-CBM70S480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBM70S480
Description
AC/DC CONVERTER 48V 70W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 1.46A 90 ~ 264 VAC Input
Category
Features
Baseplate, Universal Input
Manufacturer
Cincon Electronics Co. LTD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
89.5%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Half Brick
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.67" H (61.0mm x 57.9mm x 17.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, FCC
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
48V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
1.46A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
70 W