DCCM37SCBRPN-X2S
DigiKey Part Number
116-DCCM37SCBRPN-X2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM37SCBRPN-X2S
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCCM37SCBRPN-X2S Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Box
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C