DCCM31PCBRPN-X2S
DigiKey Part Number
116-DCCM31PCBRPN-X2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCCM31PCBRPN-X2S
Description
CONN MICRO-D PLUG 31POS R/A SLDR
Detailed Description
31 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCCM31PCBRPN-X2S Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Box
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C