MCP-2000-3-025
DigiKey Part Number
MCP-2000-3-025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP-2000-3-025
Description
CBL RIBN 26COND TWIST PAIR 25'
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 26 Conductors Flat Twisted Pair, Flat Jacket 25.0' (7.62m)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.200" (5.08mm)
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Material
Flexx-Sil™
Part Status
Active
Voltage
450 V
Cable Type
Flat Twisted Pair, Flat Jacket
Operating Temperature
-65°C ~ 260°C
Number of Conductors
26
Ratings
UL E324413, CE
Length
25.0' (7.62m)
Insulation Resistance
200MOhm
Wire Gauge
22 AWG, 28 AWG
Current Rating (Amps)
8 A