MC-2000-3-025
DigiKey Part Number
MC-2000-3-025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC-2000-3-025
Description
CBL RIBN 12COND TWIST PAIR CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 12 Conductors Flat Twisted Pair, Flat Jacket
Category
Ribbon Thickness
0.137" (3.47mm)
Mfr
Ribbon Width
2.830" (71.88mm)
Packaging
Spool
Jacket (Insulation) Material
Flexx-Sil™
Part Status
Active
Voltage
450 V
Cable Type
Flat Twisted Pair, Flat Jacket
Operating Temperature
-65°C ~ 260°C
Number of Conductors
12
Ratings
UL E324413, CE
Wire Gauge
14 AWG, 28 AWG
Insulation Resistance
200MOhm
Shielding
Shielded
Current Rating (Amps)
15 A