SDSC30A2W
DigiKey Part Number
2661-SDSC30A2W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDSC30A2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.30" SGL AMB 10SMD
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Amber 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 20mA 0.394" H x 0.287" W x 0.152" D (10.00mm x 7.30mm x 3.85mm) 10-SMD, No Lead
Category
Color
Amber
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
45mcd
Wavelength - Peak
606nm
Size / Dimension
0.394" H x 0.287" W x 0.152" D (10.00mm x 7.30mm x 3.85mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.30" (7.62mm)