SDSC28B2W
DigiKey Part Number
2661-SDSC28B2W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDSC28B2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" SGL BLU 10SMD
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Blue 7-Segment 1 Character Common Cathode 3.2V 20mA 0.394" H x 0.295" W x 0.150" D (10.00mm x 7.50mm x 3.80mm) 10-SMD, No Lead
Category
Color
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
30mcd
Wavelength - Peak
470nm
Size / Dimension
0.394" H x 0.295" W x 0.150" D (10.00mm x 7.50mm x 3.80mm)
Power Dissipation (Max)
120mW
Digit/Alpha Size
0.28" (7.00mm)