SDSA40RR1W
DigiKey Part Number
2661-SDSA40RR1W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDSA40RR1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL RED 10SMD
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.512" H x 0.364" W x 0.148" D (13.00mm x 9.25mm x 3.75mm) 10-SMD, No Lead
Category
Color
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
20mcd
Wavelength - Peak
644nm
Size / Dimension
0.512" H x 0.364" W x 0.148" D (13.00mm x 9.25mm x 3.75mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.40" (10.16mm)