SDSA30Y2W
DigiKey Part Number
2661-SDSA30Y2W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDSA30Y2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.30" SGL YLW 10SMD
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Yellow 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 0.394" H x 0.287" W x 0.152" D (10.00mm x 7.30mm x 3.85mm) 10-SMD, No Lead
Category
Color
Yellow
Manufacturer
ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Bulk
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
35mcd
Number of Characters
1
Wavelength - Peak
590nm
Size / Dimension
0.394" H x 0.287" W x 0.152" D (10.00mm x 7.30mm x 3.85mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.30" (7.62mm)