SDDCN40R21W
DigiKey Part Number
2661-SDDCN40R21WTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDDCN40R21W
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" DBL RED 16SMD
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 14-Segment, Alphanumeric 2 Character Common Cathode 2V 20mA 0.748" H x 0.740" W x 0.157" D (19.00mm x 18.80mm x 4.00mm) 32-SMD, No Lead
Category
Color
Red
Manufacturer
ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
7mcd
Number of Characters
2
Wavelength - Peak
644nm
Size / Dimension
0.748" H x 0.740" W x 0.157" D (19.00mm x 18.80mm x 4.00mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.40" (10.16mm)