SDDCN40GT2W
DigiKey Part Number
2661-SDDCN40GT2WTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDDCN40GT2W
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" DBL GREEN 16S
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Green 14-Segment, Alphanumeric 2 Character Common Cathode 3.2V 20mA 0.748" H x 0.740" W x 0.157" D (19.00mm x 18.80mm x 4.00mm) 32-SMD, No Lead
Category
Common Pin
Common Cathode
Manufacturer
ChromeLED
Color
Green
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Part Status
Active
Current - Test
20mA
Number of Characters
2
Millicandela Rating
100mcd
Size / Dimension
0.748" H x 0.740" W x 0.157" D (19.00mm x 18.80mm x 4.00mm)
Power Dissipation (Max)
114mW
Digit/Alpha Size
0.40" (10.16mm)