SDDC56B2W
DigiKey Part Number
2661-SDDC56B2WTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDDC56B2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL BLU 10SMD
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Blue 7-Segment 2 Character Common Cathode 2.8V 5mA 0.669" H x 0.984" W x 0.156" D (17.00mm x 25.00mm x 3.95mm) 10-SMD, No Lead
Category
Color
Blue
Manufacturer
ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Test
5mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
30mcd
Number of Characters
2
Wavelength - Peak
470nm
Size / Dimension
0.669" H x 0.984" W x 0.156" D (17.00mm x 25.00mm x 3.95mm)
Power Dissipation (Max)
120mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.20mm)