SDDA56Y2W
DigiKey Part Number
2661-SDDA56Y2WTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDDA56Y2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL YLW 10SMD
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Yellow 7-Segment 2 Character Common Anode 2V 20mA 0.669" H x 0.984" W x 0.156" D (17.00mm x 25.00mm x 3.95mm) 10-SMD, No Lead
Category
Color
Yellow
Manufacturer
ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
35mcd
Number of Characters
2
Wavelength - Peak
590nm
Size / Dimension
0.669" H x 0.984" W x 0.156" D (17.00mm x 25.00mm x 3.95mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.20mm)