CDTC40Y1W
DigiKey Part Number
2661-CDTC40Y1W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDTC40Y1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" TRI YELLOW 24
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Yellow 7-Segment 3 Character Common Cathode 2V 10mA 0.630" H x 1.185" W x 0.276" D (16.00mm x 30.10mm x 7.00mm) 24-DIP
Category
Color
Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Current - Test
10mA
Millicandela Rating
3mcd
Wavelength - Peak
588nm
Size / Dimension
0.630" H x 1.185" W x 0.276" D (16.00mm x 30.10mm x 7.00mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.40" (10.16mm)