CDTC39R2WF1MA
DigiKey Part Number
2661-CDTC39R2WF1MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDTC39R2WF1MA
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" TRI RED 15DIP
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 3 Character Common Cathode 2V 1mA 0.504" H x 1.181" W x 0.276" D (12.80mm x 30.02mm x 7.00mm) 15-DIP
Category
Color
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Current - Test
1mA
Millicandela Rating
0.65mcd
Wavelength - Peak
639nm
Size / Dimension
0.504" H x 1.181" W x 0.276" D (12.80mm x 30.02mm x 7.00mm)
Power Dissipation (Max)
72mW
Digit/Alpha Size
0.39" (10.00mm)