CDTA56Y1W
DigiKey Part Number
2661-CDTA56Y1W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDTA56Y1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" TRI YELLOW 26
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Yellow 7-Segment 3 Character Common Anode 2V 10mA 0.748" H x 1.480" W x 0.319" D (19.00mm x 37.60mm x 8.10mm) 28-DIP
Category
Color
Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Current - Test
10mA
Millicandela Rating
4.7mcd
Wavelength - Peak
588nm
Size / Dimension
0.748" H x 1.480" W x 0.319" D (19.00mm x 37.60mm x 8.10mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.20mm)