CDTA30R1W
DigiKey Part Number
2661-CDTA30R1W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDTA30R1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.30" TRI RED 12DIP
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 3 Character Common Anode 2V 10mA 0.550" H x 0.866" W x 0.283" D (14.00mm x 22.00mm x 7.20mm) 12-DIP
Category
Color
Red
Manufacturer
ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tray
Current - Test
10mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
2mcd
Number of Characters
3
Wavelength - Peak
625nm
Size / Dimension
0.550" H x 0.866" W x 0.283" D (14.00mm x 22.00mm x 7.20mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.30" (7.62mm)