CDTA28R2WF
DigiKey Part Number
2661-CDTA28R2WF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDTA28R2WF
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" TRI RED 12DIP
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 3 Character Common Anode 2V 20mA 0.394" H x 0.890" W x 0.236" D (10.00mm x 22.60mm x 6.00mm) 12-DIP
Category
Color
Red
Manufacturer
ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tray
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
12mcd
Number of Characters
3
Wavelength - Peak
639nm
Size / Dimension
0.394" H x 0.890" W x 0.236" D (10.00mm x 22.60mm x 6.00mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
0.28" (7.00mm)