CDSC15G1W
DigiKey Part Number
2661-CDSC15G1W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSC15G1W
Description
DISPLAY 7SEG 1.50" SGL GREEN 10D
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Green 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 10mA 1.846" H x 1.303" W x 0.492" D (46.90mm x 33.10mm x 12.50mm) 10-DIP
Category
Common Pin
Common Cathode
Manufacturer
ChromeLED
Color
Green
Packaging
Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Part Status
Active
Current - Test
10mA
Number of Characters
1
Millicandela Rating
24mcd
Size / Dimension
1.846" H x 1.303" W x 0.492" D (46.90mm x 33.10mm x 12.50mm)
Power Dissipation (Max)
40mW
Digit/Alpha Size
1.50" (38.10mm)