CDSC10Y1W
DigiKey Part Number
2661-CDSC10Y1W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSC10Y1W
Description
DISPLAY 7SEG 1.00" SGL YELLOW 10
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Yellow 7-Segment 1 Character Common Cathode 2V 10mA 1.340" H x 0.945" W x 0.413" D (34.00mm x 24.00mm x 10.50mm) 10-DIP
Category
Common Pin
Common Cathode
Manufacturer
ChromeLED
Color
Yellow
Packaging
Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Part Status
Active
Current - Test
10mA
Number of Characters
1
Millicandela Rating
10.5mcd
Size / Dimension
1.340" H x 0.945" W x 0.413" D (34.00mm x 24.00mm x 10.50mm)
Power Dissipation (Max)
50mW
Digit/Alpha Size
1.00" (25.40mm)