CDSABF400R2GT2WB
DigiKey Part Number
2661-CDSABF400R2GT2WB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSABF400R2GT2WB
Description
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL RED/GREEN
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Green, Red 7-Segment 1 Character Common Anode 3.2V Green, 2V Red 20mA 4.800" H x 3.540" W x 0.590" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm) 18-DIP
Category
Common Pin
Common Anode
Manufacturer
ChromeLED
Color
Green, Red
Packaging
Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V Green, 2V Red
Part Status
Active
Current - Test
20mA
Number of Characters
1
Millicandela Rating
60mcd Green, 60mcd Red
Size / Dimension
4.800" H x 3.540" W x 0.590" D (122.00mm x 90.00mm x 15.00mm)
Power Dissipation (Max)
80mW
Digit/Alpha Size
4.00" (101.60mm)