CDSA15R21W
DigiKey Part Number
2661-CDSA15R21W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSA15R21W
Description
DISPLAY 7SEG 1.50" SGL RED 10DIP
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 20mA 1.732" H x 1.205" W x 0.315" D (44.00mm x 30.60mm x 8.00mm) 10-DIP
Color
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
80mcd
Size / Dimension
1.732" H x 1.205" W x 0.315" D (44.00mm x 30.60mm x 8.00mm)
Power Dissipation (Max)
70mW
Digit/Alpha Size
1.50" (38.10mm)