CDSA12Y1W
DigiKey Part Number
2661-CDSA12Y1W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSA12Y1W
Description
DISPLAY 7SEG 1.20" SGL YELLOW 10
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Yellow 7-Segment 1 Character Common Anode 2V 10mA 1.602" H x 1.134" W x 0.354" D (40.70mm x 28.80mm x 9.00mm) 10-DIP
Category
Common Pin
Common Anode
Manufacturer
ChromeLED
Color
Yellow
Packaging
Tray
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Part Status
Active
Current - Test
10mA
Number of Characters
1
Millicandela Rating
4.7mcd
Size / Dimension
1.602" H x 1.134" W x 0.354" D (40.70mm x 28.80mm x 9.00mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
1.20" (30.40mm)