CDDC40G1W
DigiKey Part Number
2661-CDDC40G1W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDDC40G1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" DUAL GREEN 16
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Green 7-Segment 2 Character Common Cathode 2V 10mA 0.630" H x 0.795" W x 0.272" D (16.00mm x 20.20mm x 6.90mm) 16-DIP
Category
Color
Green
Manufacturer
ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tray
Current - Test
10mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
8mcd
Number of Characters
2
Wavelength - Peak
568nm
Size / Dimension
0.630" H x 0.795" W x 0.272" D (16.00mm x 20.20mm x 6.90mm)
Power Dissipation (Max)
65mW
Digit/Alpha Size
0.40" (10.16mm)