CDDA56R2WB
DigiKey Part Number
2661-CDDA56R2WB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDDA56R2WB
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DUAL RED 18DI
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 2 Character Common Anode 2V 20mA 0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm) 18-DIP
Category
Color
Red
Manufacturer
ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tray
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
35mcd
Number of Characters
2
Wavelength - Peak
640nm
Size / Dimension
0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
Power Dissipation (Max)
70mw
Digit/Alpha Size
0.56" (14.20mm)