TOP050I064/100G
DigiKey Part Number
2376-TOP050I064/100G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TOP050I064/100G
Description
ICT SPRING CONTACT TEST PROBE
Customer Reference
Detailed Description
3 A Spring Tip - Serrated Head, 0.025" (0.64mm) Dia
Category
Length - Overall
1.700" (43.15mm)
Manufacturer
Chip Shine / CSRF
Current Rating (Amps)
3 A
Series
Material - Body
Phosphor Copper, Gold Plated
Packaging
Box
Material - Tip
Steel, Beryllium Copper, Gold Plated
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 120°C
Tip Type
Spring Tip - Serrated Head, 0.025" (0.64mm) Dia
Base Product Number
Length - Tip
0.272" (6.90mm)