Image for DR200D254P40 is not available
DR200D254P40
DigiKey Part Number
DR200D254P40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR200D254P40
Description
DUAL ROW 2.00MM PITCH 40-PIN TO
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector to DIP 2mm Connector 40 0.079" (2.00mm) FR4 Epoxy Glass
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Positions
40
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Pitch
0.079" (2.00mm)
Series
Board Thickness
0.063" (1.60mm)
Packaging
Bulk
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
2.000" L x 0.900" W (50.80mm x 22.86mm)
Proto Board Type
Connector to DIP
Base Product Number
Package Accepted
2mm Connector