Image for DR100D254P18F is not available
DR100D254P18F
DigiKey Part Number
DR100D254P18F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR100D254P18F
Description
DUAL ROW 1.00MM PITCH 18-PIN FEM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector to DIP 1mm Header 18 0.039" (1.00mm) FR4 Epoxy Glass
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Positions
18
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Pitch
0.039" (1.00mm)
Series
Board Thickness
0.063" (1.60mm)
Packaging
Bulk
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
0.900" L x 0.700" W (22.86mm x 17.78mm)
Proto Board Type
Connector to DIP
Base Product Number
Package Accepted
1mm Header