MZA50VC33RMF80TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 841
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 628
Datasheet
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 0
Nichicon
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 869
Similar
Nichicon
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
NextGen Components
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 282mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
MZA50VC33RMF80TP
DigiKey Part Number
MZA50VC33RMF80TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MZA50VC33RMF80TP
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
195 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
680 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
282mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C