MZA50VC101MH10TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 484
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 53.513
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3.188
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 495
KEMET
In Stock: 482
Nichicon
Upgrade
Nichicon
Similar
Panasonic Industry
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 60.273Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
MZA50VC101MH10TP
DigiKey Part Number
MZA50VC101MH10TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MZA50VC101MH10TP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
340 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60.273Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C