MZA35VC101MH10TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 9.827
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 77
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 500
Rubycon
In Stock: 3.253
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 415
Panasonic Industry
KEMET
Nichicon
Upgrade
In Stock: 484
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.326Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
MZA35VC101MH10TP
DigiKey Part Number
MZA35VC101MH10TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MZA35VC101MH10TP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.326Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C