MVY25VC47RMF55TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 4.712
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 917
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Upgrade
KEMET
KEMET
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
MVY25VC47RMF55TP
DigiKey Part Number
MVY25VC47RMF55TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVY25VC47RMF55TP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
140 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
1 Ohms
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C